łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe
Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, ciężarowych, dostawczych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]