Hobby Zakupy

Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Dowiedz się więcej o kryminalnych książkach.

Spora rzesza czytelników to wielbiciele przerażających opowiadań. Jedni wolą opowiadania z pogranicza horroru, inni uwielbiają zanurzać się w głębokie kąciki skomplikowanych procesów myślowych seryjnych morderców i okrutnych kryminalistów. W zalewie podcastów i kanałów telewizyjnych, na których dostępnych są tysiące produkcji przybliżających zainteresowanym prawdziwe oraz fikcyjne historie, nadal jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki oraz thrillery – czemu uwielbiamy odczuwać strach?

Amator kryminałów oraz thrillerów bez zastanowienia odpowie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając straszne historie pragniemy przez jakiś czas dać się ponieść intensywnemu uczuciu niepokoju, którego mało kiedy doznaje się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to przeważnie praca, problemy zdrowotne czy finanse. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których organizm wytwarza w znacznych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu bajki Andersena czy braci Grimm mają na ogół tak niepokojący i brutalny charakter – tak baśnie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, uświadamiając je przy okazji, że to co dobre nie zawsze wygrywa.

Literatura kryminalna i książki thrillery są ciekawsze niż podcast

XXI wiek to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy znajdą na nią kilka godzin, szukają serialu z zamkniętą historią albo filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy mrocznych kryminałów i thrillerów są niejako rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na bardziej czy mniej znanych platformach VOD. Co wymaga zaakcentowania, częstokroć te filmy i seriale bazują one na głośnych książkach, lecz nie są tak solidne jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi takiej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść thriller i kryminalną, odbiera się inaczej niż serial fabularny – dłużej, czyli z większą atencją. W książce każda rozmowa, dygresja i postać (nawet ta czwartego planu) wpływa na kształtowanie nastroju snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika przeważnie stopniowo, ale pozwala to na dokładniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli zatem kochasz czytać i znajdujesz na to czas, pozwól sobie napędzić strachu thrillerom, horrorom oraz literaturze kryminalnej.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa