Hobby, rekreacja, sport Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy

Kask na motor – podstawowe wyposażenie motocyklisty

Chcesz zamówić kaski motocyklowe? Odwiedź ten adres.

Każdy miłośnik motorów ma świadomość, że istotą posiadania choć krzty ochrony w czasie jazdy jest nałożenie kasku. Nieistotne, czy motor jest naszym jedynym środkiem transportu, czy korzystamy z niego „od święta” – na każdy przejazd musimy zabrać ze sobą kask motocyklowy, dlatego że takie zobowiązanie narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich złamanie grozi nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, lecz może mieć też o wiele poważniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (czy też jego pasażer) nie posiadający kasku wystawiają się na rozległe urazy, a nieraz i śmierć.

Szczękowe i otwarte – rodzaje kasków na motor

Kaski motocyklowe odróżniają się między sobą wyglądem i zastosowaniem. Istnieją 4 bazowe kategorie kasków:
Kaski szczękowe – ich nazwa pochodzi od tego, iż posiadają mobilny (opuszczany i podnoszony) moduł części szczękowej. To powoduje, że są nader komfortowe – da się w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, porozmawiać z kimś, czy napić się wody bez potrzeby zdejmowania kasku.
Kaski integralne są uniwersalne i przez to prawdopodobnie najczęściej wybierane przez kierowców, bowiem można ich używać do jazdy na motocyklu sportowym, szosowym, jak i na skuterze. Ich charakterystyczną cechą jest jednolita budowa, co sprawia, iż są one uznawane za najbezpieczniejsze, jednak nie najwygodniejsze.
Kaski crossowe, czyli kaski enduro lub off-road, to kaski dające maksymalny poziom bezpieczeństwa, które stosowane są do jazdy w terenie. Znamionują się bardzo opływowym kształtem, niewielką waga i brakiem szybki. Aby go używać należy zaopatrzyć się również w gogle.
Kaski otwarte nie posiadają w ogóle części chroniącej szczękę – skorupa ochrania jedynie górną część czaszki. Nie mają dużej wagi, ale nie zapewniają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, więc rekomendowane są dla kierowców przemieszczających się na skuterach i motocyklach rozwijających niższe prędkości (np. cruisery).

Jak kupować kask na motor?

Szukając kasku motocyklowego miejmy na uwadze, że po polskich drogach wolno jeździć wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, dlatego dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Oprócz tego zwróćmy uwagę między innymi na to czy wybrany przez nas kask poprawnie przylega do głowy, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć i czy jego ciężar nam pasuje i nie wywołuje bólu karku.

Nasz adres:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]