Hobby, rekreacja, sport Zakupy

Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Zobacz, gdzie kupić kantar sznurkowy, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego musi on pasować do wielkości i kształtu głowy konia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc znaleźć najlepszy kantar? Na które jego właściwości warto zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach znajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są rekomendowane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze wyższy komfort zapewniają kantary podszywane – np. sztucznym albo naturalnym futrem, które da się odpinać celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów czy treningów.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) został z kolei stworzony dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują m.in. do koni huculskich, arabskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]