Biżuteria Zakupy

Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, skieruj się na tę stronę.

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich uczucia, zaangażowania i wierności są obrączki.

Obrączki – nie zawsze na prawej dłoni

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, więc ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później, o czym jednak mało osób wie. I choć wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak na przykład w Egipcie, we Francji, we Włoszech albo w Szwecji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz przymierzają obrączki razem, jednak tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz cytat, datę ślubu lub imię małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z przeróżnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (jak żelazo czy mosiądz) uosabiające moc miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się przede wszystkim platyny oraz złota, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]