Wszystko o zdrowiu Wyposażenie i urządzanie mieszkania Zakupy

Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Problem pułu zawieszonego w atmosferze dotarł już do świadomości przeciętnego mieszkańca Polski i rzadko bywa bagatelizowany. Polacy zauważyli, iż jakość powietrza, którym codziennie oddychamy, wyraźnie oddziałuje na nasz stan fizyczny. Jednakże póki nie będą wprowadzone efektywne rozwiązania, każdy może samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, przykładowo poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie pomocne rezydentom dużych aglomeracji

Im bardziej rozwinięty rejon, tym bardziej prawdopodobne jest niebezpieczeństwo obecności dużej kondensacji pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Na rozwój szeregu schorzeń płuc podatni są najczęściej rezydenci dużych miejscowości oraz okolic w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery spore ilości tych pyłów. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na istotne zmniejszenie negatywnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to w tej chwili nowość na naszym rynku – oczyszczacze powietrza wielu renomowanych producentów, jak np. Cado, Wood’s bądź Webber, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co kluczowe, poza eliminacją z atmosfery zanieczyszczeń, nieraz mają one też inne dodatkowe funkcje.

Typy i przeznaczenie oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza dostępne są w wielu rozmiarach, w związku z tym bez trudu dobierzemy sprzęt najlepsze do danej objętości wnętrza. Są to urządzenia niezbyt ciężkie, więc bez ograniczeń można przenieść je pomiędzy pokojami. Prócz usuwania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz bakterie, które mogą być źródłem licznych chorób lub reakcji uczuleniowych, a także szkodliwy benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie zapewnia niczym niezakłócony sen. Niektóre oczyszczacze mają także czujniki ostrzegające o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Używanie oczyszczacza powietrza poleca się zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie.