Dbanie o urodę Wszystko o zdrowiu

Zabieg EVLT czyli laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków - uzupełnij swoje wiadomości!

Powstawanie żylaków na dolnych kończynach jest rezultatem uszkodzenia zastawek żylnych oraz ucisku na żyły. Żylaki dokuczają przeważnie paniom (znaczącym czynnikiem inicjującym ich tworzenie się są m.in. ciąże) oraz osobom spędzającym wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej (to np. pracownicy linii montażowych, pracownicy administracji i kasjerzy. Takie osoby wciąż odwiedzają lekarzy flebologów poszukując efektywnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków.

Laserowe usuwanie żylaków – zamykanie niewydolnej żyły za pomocą wiązki lasera diodowego

Skrót EVLT, czyli “Endo Venous Laser Treatment”, w naszym języku oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Likwidacja żylaków laserem trwa zwykle w granicach godziny i przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności flebolog wykonuje badanie USG, z wykorzystaniem którego zaznacza przebieg żył oraz wytycza miejsca wprowadzenia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wsuwa się w światło żylaka z użyciem igły, a w następnej kolejności zamyka się żyłę wysyłanym przez laser strumieniem światła. Po zabiegu pacjent ekspresowo powraca do normalnych czynności, niemniej jednak musi przez kilka następnych tygodni stosować się do poleceń flebologa, jak noszenie opatrunku uciskowego, regularny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, jak również, naturalnie, zgłoszenie się na obowiązkową wizytę kontrolną po zabiegu.

Kiedy lekarz nie podejmie się przeprowadzenia EVLT?

EVLT to zabieg bardzo bezpieczny i jednocześnie mało inwazyjny, nie zadziwia więc to, że od momentu, kiedy rozpoczęto używać tej metody na początku tego wieku, bardzo szybko stała się standardem w leczeniu żylaków, a w ostatnich latach przeprowadzany jest też przez sporo gabinetów medycznych w Polsce. Występują niestety przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, wobec tego przed zakwalifikowaniem do zabiegu trzeba poddać się kilku testom, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu trombocytów i poziomu elektrolitów. Lekarz odmówi także wykonania laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u pacjentów, u których stwierdzono m.in niewydolność ogólnoustrojową, obrzęk chłonny czy zakrzep lub zrosty w leczonym naczyniu.

Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]