Wszystko o zdrowiu

Przyczyny i leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Więcej informacji o leczeniu plamki żółtej uzyskasz tu.

AMD, czyli starcze zwyrodnienie plamki żółtej, to schorzenie wzroku, które rozwija się u ludzi w starszym wieku i wyraźnie pogarsza jakość widzenia. Dzisiaj wyspecjalizowane kliniki świadczą pomoc w korekcji tej niedyspozycji. Zabieg AMD jest drogą do przywrócenia wygody życia.

Kto przeważnie cierpi na AMD?

Plamka żółta to element siatkówki gałki ocznej charakteryzujący się najwyższym zagęszczeniem fotoreceptorów – to właśnie ona gwarantuje, iż nasz wzrok jest wyraźny. AMD jest dolegliwością, która objawia się utratą ostrości wzroku i zniekształceniem obrazu. Wyróżniamy postać mokrą i suchą tej schorzenia. Na zwyrodnienie plamki żółtej cierpią najczęściej osoby po pięćdziesiątce, natomiast podłoże przyczynowe schorzenia nie zostało jeszcze do końca zidentyfikowane. Zakłada się jednak, iż za AMD odpowiada szkodliwy tryb życia – przykładowo palenie papierosów, otyłość czy długotrwała ekspozycja na światło UV. Kluczowe mogą być również czynniki genetyczne oraz różne schorzenia współistniejące, takie jak hiperglikemia lub hipertensja. Dzisiejsza medycyna wypracowała szczęśliwie skuteczne technologie leczące to schorzenie. Leczenie AMD jest przeprowadzane z użyciem zaawansowanego technicznie nanosekundowego lasera 3 generacji. Laser 2RT działa efektywnie na suchą postać AMD.

Leczenie AMD – czy jest inwazyje?

Specjalistyczny laser nanosekundowy wpływa na starzejące się komórki gałki ocznej zarazem nie naruszając receptorów siatkówki. Zabieg ten nie jest ryzykowny, a więc może być przeprowadzany u wielu grup pacjentów zagrożonych wadą bądź całkowitą utratą wzroku. Technika laserowa mobilizuje komórki do regeneracji i spowalnia procesy zwyrodnieniowe. Terapia 2RT poprawia metabolizm siatkówki oraz jakość widzenia. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie wywołuje dyskomfortu – w trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Praca lasera nanosekundowego trwa jedynie kilka minut, a zanim okulista przystąpi do zabiegu gałka oczna znieczulana jest miejscowo.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]