Pokaźna porcja wiedzy o bólu krzyża. Sprawdź koniecznie!
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym pomału staje się codziennością dla znacznego procenta populacji. Obecnie nie jest to już przypadłość, z którą mierzą się tylko starsi ludzie. Siedząca praca skorelowana z niską aktywnością fizyczną skutkuje tym, iż bólu tego rodzaju doświadczają także młodsi ludzie.
Przyczyny bólu pleców
Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego odczuwanie np. w odcinku piersiowym nieraz związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również sygnalizować rozwijające się choroby organów wewnętrznych czy zmiany reumatyczne, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się między innymi od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból na wysokości łopatek częstokroć jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien bądź więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj podnoszeniem ciężkich przedmiotów czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest lekceważony, gdyż znika po wypoczynku, niemniej jednak może on być symptomem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból pleców bywa także objawem różnorodnych stanów zapalnych bądź obrażeń nieraz tak drobnych, że przypominamy sobie o nich dopiero podczas rozmowy z lekarzem.
Ból kręgosłupa – jak mu przeciwdziałać?
Bólu pleców nie wolno ignorować i trzeba od razu zgłosić się na wizytę u lekarza. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj oraz źródło bólu, po czym odeśle do właściwego lekarza specjalisty, który ustali skuteczny kierunek leczenia. Nie można jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Z tego też powodu lekarze rekomendują pamiętanie o dobrej postawie, m.in. w trakcie pracy przy biurku, dbanie o właściwą wagę, a także systematyczne ćwiczenia. Napięte mięśnie karku i grzbietu można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe, jak również pobudza cyrkulację krwi i limfy.
Nasz adres:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]