Wszystko o zdrowiu

Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Kliknij tutaj jeżeli jesteś zainteresowany urologiem w Krakowie.

Konsultacja z urologiem powoduje u wielu pacjentów skrępowanie. Schorzenia, które bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co sprawia, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące objawy choroby, w wielu przypadkach opóźniają o kilka tygodni badanie u urologa. Niestety może to rodzić groźne następstwa dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych symptomów! Sprawdź, kiedy należy zgłoś się na konsultację do urologa

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek. O problemach z układem moczowym może alarmować sporo przeróżnych objawów, które nieraz są lekceważone przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na jakie więc symptomy należy zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności wszystkie zmiany powiązane z moczem, czyli zauważenie w nim krwi albo ropy, jego spienienie bądź ciemniejsze zabarwienie, ale również przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego oddawaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej wyraźne, przykładowo ból pleców bądź podbrzusza, opuchnięcie stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego panowie powinni umówić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, wywołaniem erekcji czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Wypada przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – cystoskopia, leczenie stulejki i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół przychodzą do poradni urologa celem konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Urolodzy codziennie wykonują również mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]