stożek rogówki kraków, korekcja stożka rogówki
Wszystko o zdrowiu

Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która w znacznym stopniu utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem innych chorób oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki często towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, lecz jest słabo ukrwiona. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje również podwójne widzenie. Choroba ta często współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie wada jest adiustowana z wykorzystaniem okularów albo soczewek kontaktowych, z czasem jakkolwiek potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekcja stożka rogówki może być wykonywana za pomocą wielu technik. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który kompletnie usuwa wadę wzroku.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]