Wszystko o zdrowiu

Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Więcej w temacie biopsji fuzyjnej prostaty na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina kształtem i wymiarami orzech włoski. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pozwala to zdiagnozować przerost lub zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć alarmujące zmiany rakowe. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz wytryskiem, a także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który przeważnie trwa około pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki czy niska krzepliwość krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]