Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - usługi dostosowane do waszych potrzeb.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z prawem powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat parę słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, percepcja szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]