badania wysokościowe Kęty, badania wysokościowe Bielsko
Usługi

Jak przebiegają badania wysokościowe

Pracownicy wysokościowi pełnią swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć występowanie groźnych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się szczegółowym testom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na kominach, rusztowaniach, masztach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych schorzeń mogących niekorzystnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania okulistycznego, laryngologicznego oraz neurologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku padaczki, schorzeń błędnika lub wad wzroku. Dopełnieniem jest badanie ogólne u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im systematycznie co 12 miesięcy. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, jak również choroby narządów ruchu i padaczka. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]