system bankowy swift
Usługi z zakresu finansów

Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

Mimo, iż w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

Co jest najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Polsce korzysta się też z systemów: SEPA, SORBNET oraz Elixir.Na całym świecie działają także różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego kraju.

Co jest w związku z tym największym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]