W latach 80-tych każdy pragnął mieć przynajmniej parę dolarów, ażeby wpaść na zakupy do Pewexu. A w latach 90-tych posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło przejaw sukcesu w życiu zawodowym. Obecnie znaczna grupa Polaków robi na co dzień zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji i opcji międzynarodowej dostawy zamówień z dużych światowych sklepów internetowych. Nie dziwi więc to, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a nabyć go można nawet przez internet, bo od kilku lat w naszym kraju funkcjonują kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po kursie częstokroć rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.
Parę ciekawostek o dolarze amerykańskim
Określenie „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Tak nazywano monety z Czech bite z 1 uncji srebrnego kruszcu. I w rzeczywistości na początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Banknoty dolarowe, które w początkowym okresie miały wielu przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w szóstej dekadzie XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z brakiem bilonu. Interesujące jest to, iż banknoty dolarowe nie są drukowane na papierze, a na mieszance włókien lnu oraz bawełny z domieszką paru innych składników, pozostających utajnione. Nie oznacza to jednak, że banknoty dolarowe są nie do zdarcia – według statystyk niskie nominały pozostają w obiegu nie dłużej niż 4 lata, z kolei banknoty o wartości 100$ – do 18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a uformowany z nich materiał jest oddawany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu aż 30 lat, ale są one także zazwyczaj gubione, a często wręcz wyrzucane. Według statystyk taki los spotyka każdego roku blisko 62 mln $ w bilonie.
Kurs dolara – te dane znajdziesz na stronach kantorów online
Dolarem nazywa się kilka walut jednak nie da się ukryć, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwadzieścia lat temu był najsilniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach pomału słabł. Niemniej jednak wymiana dolara nadal jest lwią część obrotów na Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara mogą w dowolnym momencie sprawdzić jego cenę na przykład na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych odstępach. Oprócz tego, można tam sprawdzić historyczne dane dotyczące kursu dolara, a także zestawić jego cenę z bieżącymi kursami pozostałych walut.