Porady i tutoriale Usługi z zakresu finansów

Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

Tu uzyskasz szczegółowe informacje na temat faktury ustrukturyzowanej.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ujednolicona struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele powie człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, natomiast dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni czytelny. Fakt, iż faktury otrzymują ujednolicony format powoduje, że obojętnie które programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to znaczący krok naprzód głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskają

Każdy właściciel przedsiębiorstwa z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nie zgubią (system przechowuje informacje o nich przez dekadę), nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA, jak również szybciej odbiorą zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Co ważne, obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, jednakże musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]