Szkolnictwo Żywność

Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

Więcej o food pairing.

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych połączeń smakowych, nie oznacza to, że łączenie ze sobą dań, które na pozór wcale do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co ważne, smakowitych rezultatów. Uświadamiamy sobie to raz za razem. Silne oddziaływanie na nasz smak miało zapewne pojawienie się w sprzedaży nieosiągalnych dotąd w Polsce artykułów spożywczych i otwarcie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby połączenie mięsa z egzotycznych owocami nikogo już nie zaskakuje. Osoby, które posmakowały takich wyjątkowych fuzjach aromatów chętnie zaczynają swoje próby i na własną rękę próbują jeszcze bardziej dziwnych połączeń. Żeby te jednakże przyniosły spodziewane skutki, powinno się najpierw zaopatrzyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – umiejętność mieszania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne przygody naprawdę stały się powodem ekscytacji i pozwalały ujawnić nowe smakowe doznania, należy postępować zgodnie z kanonami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są zaledwie instrukcjami, o których powinno się pamiętać, aby smaki zespalają się w harmonijną, ale nietuzinkową całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tym mianem określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w ogólnym mniemaniu uchodzą za całkiem od siebie różne. Wszelkie reguły food pairingu są jednak wnikliwie przeanalizowane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z zakresu biochemii, dotyczącą głównie zawartości danych składników w używanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale także o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing. Czy każdy może się tego nauczyć?

Food pairing wymaga bujnej wyobraźni i instynktu, niemniej jednak to nie one okazują się najważniejsze. W wyższym stopniu liczy się znajomość ilości przeróżnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Tym samym dobrym pomysłem będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – tym bardziej, iż przekazanie elementarnej wiedzy trwa z reguły kilkanaście godzin.

Nasz adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]