turystyka narciarska, skitury
Podróżowanie

Dla kogo skitury? O terenowej jeździe na nartach

Gros turystów wybierających się w góry zimą, jedzie tam zwykle tylko po to, żeby oddać się szaleństwu na nartach bądź na desce snowboardowej. Jednak nie jest to jedyna forma aktywnego wypoczynku, którą zimą można uprawiać w górach. Osoby, które chciałyby przekonać się, czy poradzą sobie z bardziej wymagającym fizycznie wyzwaniem, powinny choć raz w życiu uczestniczyć w wyprawach na rakietach czy też skiturach.

Skitury – rekomendowane jedynie dla doświadczonych w górach osób

Od kilku lat turystyka na nartach przeżywa swoisty boom. Coraz więcej osób nie oczekuje już trywialnego relaksu w góralskim domu z drewna i sporadycznego zjazdu z przepełnionych tras narciarskich. Ci, którzy chcą poznać góry lepiej, postanawiają zaznawać ich piękna w trakcie stosunkowo wyczerpujących, jednak przynoszących mnóstwo satysfakcji wypraw skiturowych. Terenowa jazda na nartach jest jednakże zalecana wyłącznie dla obeznanych w górach narciarzy, którzy opanowali bardzo dobrze technikę jazdy i którzy wiedzą również jak posługiwać się rakami oraz czekanem. Czemu? Przemieszczanie się poza dostosowanymi dla turystów szlakami, jest po prostu znacznie trudniejsze. Wymaga także posiadania lekkich butów oraz nart.

Gdzie wyjeżdża się na skitury?

Skitury odbywają się w licznych pasmach górskich. Na naszym kontynencie atrakcyjnymi destynacjami dla pasjonatów turystyki narciarskiej są zdecydowanie bułgarskie Pirin oraz Riła i włoskie Alpy, gdzie wyśmienicie poradzą sobie nawet średnio zaawansowani skiturowcy. Turyści z Polski nie są jednakże ograniczeni jedynie do wypadów odbywających się na terenie naszego kontynentu – na nartach można przebyć łańcuch górski afrykańskiego Atlasu Wysokiego– są tam doskonałe warunki do tego typu wypraw. Podczas takiej skitury największą atrakcją jest możliwość wejścia na szczyt Jabal Toubkal położony na wysokości ponad 4000 m n.p.m. Osoby wahające się nad udziałem w tego rodzaju wypadzie w górach, które nie mają pewności, czy któraś z tras okaże się dostosowana do posiadanego przez nie doświadczenia narciarskiego, mogą zwrócić się o doradztwo instruktorów pracujących dla organizatorów skitur.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]