Branża budowlana

W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

Więcej o szalunkach Kraków

Szalunki to to konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale takie postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można również solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i stropów żelbetowych. Cechują się jak widać bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że małe firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym dźwigarów, mocowań i sklejki.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]