Branża budowlana

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, kliknij tutaj.

Szalunki, określane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Przeważnie używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych albo grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można użytkować ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się ze sklejki, drewna lub metalu, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą głowice ze stalowe bądź aluminiowe, belki, łączniki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty często zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt oraz brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby zupełnie nieopłacalny . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]