Branża budowlana

Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Zobacz, gdzie nabyć sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to kluczowy komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednak na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego obecnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Firmy budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]