Silnik prądu stałego
Automatyka przemysłowa

Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Sporo sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Duże bądź małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak działają te silniki, ani jak są one zbudowane.

Garść informacji o silnikach na prąd stały

Rolą silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w przeróżnego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX w., takich jak np. Michael Faraday, Moritz Jacobi czy Zénobe Gramme. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego statora i szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za bezszelestne działanie, a takżefenomenalną niezawodność.

Silniki DC nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są podzespołem samochodów i pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy również naszym córkom i synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż to one napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silników na prąd stały korzystają też hobbyści do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki na prąd stały o niskiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych i z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od cenionych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]